Film i Västs samproduktioner på Festival de Cannes

2019

  • Jim Jarmuschs The Dead Don’t Die nominerad till en Palme d’Or och inviger hela festivalen
  • Corneliu Porumboius The Whistlers nominerad till en Palme d’Or
  • Hlynur Pálmasons A White, White Day i Semaine de la Critique

2018

  • Nuri Bilge Ceylans The Wild Pear Tree nominerad till en Palme d’Or
  • Lars von Triers The House That Jack Built uttagen till Official Selection – Out of Competition
  • Ali Abassas Gräns uttagen till Un Certain Regard
  • Agnieszka Smoczyńskas Fuga uttagen till Semaine de la Critique

2017

  • Ruben Östlunds The Square vann Palme d’Or
  • Jonas Carpignanos A Ciambra vann Europa Cinema’s Label Award in Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight)
  • Kaouther Ben Hanias The Beauty and the Dogs (Skönheten och odjuren) uttagen till Un Certain Regard

2016

  • Shahrbanoo Sadats Wolf and Sheep vann CICAE Art Cinema Award Quinzaine des Realisateurs. Nominerad Camera d’Or.
  • Juho Kuosmanens The Happiest Day in the Life of Olli Mäki vann Un Certain Regard. Nominerad Camera d’Or.
  • Simon Vahlnes Fight on a Swedish Beach nominerad Palme d’Or Best Short Film.
  • Alexandra-Therese Keinigs Pojkarna i Écrans Juniors.

2015

  • Radu Munteans One Floor Below nominerad Un Certain Regard.
  • Magnus von Horns Efterskalv vald till Quinzaine des Réalisateurs and nominerad till Camera d’Or.
  • Sanna Lenkens Min lilla syster i Écrans Juniors.
  • Isabella Carbonells Pojkarna vald till Semaine de la Critique Shorts.

2014

  • Kornel Mundruczós White God vann Un Certain Regard Award and Palm Dog.
  • Ruben Östlunds Turist vann Un Certain Regard Jury Prize.
  • Kristian Lavrings The Salvation Official Selection Cannes.

2013

  • Nicolas Winding Refns Only God Forgives nominerad till Palme d’Or.

2012

  • Thomas Vinterbergs Jakten nominerad till Palme d’Or, vann Prize of the Ecumenical Jury och Best Male Actor (Mads Mikkelsen).
  • Stefan Constantinescus Dinner With Family vald till Semaine de la Critique.

2011

  • Lars von Triers Melancholia nominerad till Palme d’Or och vann Best Female Actress (Kirsten Dunst).
  • Catalin Mitulescus Loverboy nominerad till Un Certain Regard.
  • Ruben Östlunds Play vann Séance ”Coup de Coeur” Quinzaine des Réalisateurs.
  • Jens Assurs Killing the Chickens to Scare the Monkeys nominerad till Quinzaine des Réalisateurs Shorts.
  • Johannes Nyholms Las Palmas nominerad till Quinzaine des Réalisateurs Shorts.

2010

  • Daniel Joseph Borgmans Berik vann Canal + Award Semaine de la Critique Shorts.
  • Babak Najafis Sebbe i Écran Juniors.
  • Ola Simonssons & Johannes Stjärne Nilssons Sound of Noise vald till Semaine de la Critique, vann Young Critics Award och Grand Golden Rail samt nominerad till Camera d’Or

2009

  • Lars von Triers Antichrist nominerad till Palme d’Or och vann Best Female Actress (Charlotte Gainsbourg).
  • Kamen Kalevs Eastern Plays vald till Quinzaine des Réalisateurs and nominated Camera d’Or.
  • Johannes Nyholms Drömmar om skogen nominerad till Quinzaine des Réalisateurs Shorts.
  • Fredrik Edfeldts Flickan i Écran Juniors.

2008

  • Ruben Östlunds De ofrivilliga nominerad till Un Certain Regard.
  • Johannes Nyholms Dockpojken vald till Quinzaine des Réalisateurs Shorts.
  • Anna Novions Grown Ups vald till Semaine de la Critique and nominated Camera d’Or.

2005

  • Lars von Triers Manderlay nominerad till Palme d’Or.

2003

  • Lars von Triers Dogville nominerad till Palme d’Or.

2001

  • Ola Simonssons & Johannes Stjärne Nilssons Music for Six Drummers and One Apartment nominerad till Palme d’Or Best Short Film.

2000

  • Lars von Triers Dancer in the Dark vann Palme d’Or och Best Female Actress (Björk).