Sigge Eklund
Ruben
Sverige
Dokumentärfilm · 2027
:quality(75))
)
Handling
Kan en människa vinna Guldpalmen tre gånger? Eller kräver den ambitionen ett visst mått av galenskap? Ruben är en dokumentärfilm av Sigge Eklund om den dubbla Guldpalmsvinnaren och Oscarsnominerade filmregissören Ruben Östlund. Under fem år följer vi arbetet med hans nya film "The Entertainment System Is Down", ett projekt drivet av en nästan omöjlig ambition, att bli den första regissören i världen att vinna tre Guldpalmer i Cannes Film Festival.
Dokumentären tar sin början 2022, precis efter premiären av "Triangle of Sadness". Ruben står på toppen av filmvärlden, men rastlösheten har redan tagit över. Nästa film måste bli större, djärvare och mer kompromisslös än allt han tidigare gjort. Frågan är bara, vad ska den handla om? Och hur långt är han beredd att gå för att nå sitt mål?
Till slut växer en idé fram: en hel film som utspelar sig ombord på ett långflyg där underhållningssystemet plötsligt slutar fungera. Ett flygplan byggs upp i en enorm hangar i Budapest, och projektet utvecklas snabbt till en produktion på gränsen till det omöjliga – tekniskt, ekonomiskt och mänskligt.
Produktionsfakta
Regi: Sigge Eklund
Manus: Sara Johansson, Robin Muhr, Sigge Eklund
Producent: Helena Sandermark, Peter Settman, Robin Muhr
Filmen produceras av Stockholm Syndrome och Tiisch Film i samproduktion med SVT och Film i Väst. Distribueras av SF Studios.