Dramaserien Tordyveln flyger i skymningen får premiär på SVT Play i juli. Nytt är också att Christina Schollin gör Julia J:son Andelius, den ikoniska rösten i telefonen och att Krister Henriksson är berättaren i detta spännande äventyr för hela familjen. Serien bygger på Maria Gripes och Kay Pollaks älskade klassiker och är till stora delar inspelad i Västra Götaland. Producerad av Nordic Drama Queens och Monster i samproduktion med bland andra SVT och Film i Väst.

Huvudrollerna görs av Hjalmar Löfmark Yilmaz, Moa Nåsander och Einar Alvarado Lönberg och i övriga roller syns bland andra Tomas von Brömssen, Pernilla August, Lena Endre, Liv Mjönes och Malte Gårdinger. 

– Flera generationer har redan starka känslomässiga band till Maria Gripes och Kay Pollacks berättelse om mysteriet i Ringaryd, som först kom till som radioteater och sedan blev bästsäljande bok. Berättelsen är så levande att många till och med tror att de har sett en filmatiserad version – men det här är faktiskt första gången som det mystiska universumet gestaltas och blir förkroppsligat på riktigt. Jag övertygad om att serien kommer att bli en ny klassiker, säger Johanna Gårdare, dramachef SVT.

Mer om handlingen
Tordyveln flyger i skymningen utspelar sig 1976 i den lilla orten Ringaryd i Småland, där de tre ungdomarna Annika, Jonas och David hittar en kista med gömda brev uppe på vinden i det övergivna pensionatet Selanderska gården. Breven berättar om en 3000 år gammal staty som förts till Ringaryd från Egypten och sedan försvunnit under mystiska omständigheter. Det visar sig att en förbannelse vilar över statyn och märkliga saker börjar hända när det förflutna kommer i kapp. För Annika, Jonas och David blir det en oförglömlig sommar med äventyr, kärlek och ett mysterium större än de någonsin kunnat föreställa sig.

Tordyveln skrevs ursprungligen för radio av Maria Gripe och Kay Pollak 1976, och 1978 kom Maria Gripes bok på samma berättelse. Boken har blivit en älskad klassiker som ofta ges ut i nya upplagor.

Regissör är Atle Knudsen (Efterglöd, Zombie-Lars) och manusförfattare är Ditta Bongenhielm (Bonusfamiljen, Höök) och Lovisa Milles (Jordskott, Vår tid är nu). Den norska artisten Ane Brun har skrivit text och musik till den nya versionen av låten Emelies sång.

Tordyveln flyger i skymningen är inspelad i Västra Götaland och produceras av Nordic Drama Queens och Monster i samproduktion med SVT, Film i Väst och TV2 Norge i samarbete med DR samt Fifth season som tv-seriens distributör och med stöd av Norska Filminstitutet, Nordisk Film & TV Fond, Tillväxtverket och medfinansiering av Europeiska Unionen. Producenter är Josefine Tengblad och Helen Ahlsson.

Tordyveln flyger i skymningen har premiär på SVT Play i juli och kommer att sändas på SVT1 i höst.

Bild: Ola Kjelbye