Biopremiär för Sune – Uppdrag midsommar
)
I dag är det svensk biopremiär för Sune – Uppdrag midsommar . Den tredje filmen i sviten med familjen Andersson utspelar sig i samhället Myshult där förväntningar, kärlekstrubbel och grannfejder skapar ett episkt annorlunda midsommarfirande. Filmen har spelats i Karlsborg och Göteborg och har producerats av Unlimited Stories i samproduktion med Film i Väst.
Familjen Andersson består som vanligt av Elis Gerdt (Sune), Baxter Renman (Håkan), Tea Stjärne (Anna), Sissela Benn (Karin) och Fredrik Hallgren (Rudolf). Familjen Blixt, med Sunes kärlek Sophie i centrum, spelas av Lily Wahlsteen , Olle Sarri och Sanna Sundqvist . Dessutom ser vi Göran Ragnerstam , Ana Gil de Melo Nascimento , Maria Grudemo El Hayek och Eyla Welderström bland de nya rollerna.
Filmen distribueras av Nordisk Film och produceras av Malin Söderlund och Linus Stöhr Torell på Unlimited Stories i samproduktion med Nordisk Film, Film i Väst och SVT och med stöd av Svenska Filminstitutet.
Media ger blandade betyg:
Dagens Nyheter, betyg 3
Kulturnytt i Sveriges Radio P1 betyg 3
Tidningarnas Telegrambyrå, TT, betyg 3
SVT Kultur, betyget 2
Göteborgs-Posten betyg 2