Nyheter

Gina-Lee Fahlén Ronander blir Erica Falck i nya Fjällbacka-serien

Filip Aladdin & Gina-Lee Fahlén Ronander i Fjällbacka. Foto: Anders Nicander/SVT
Gina-Lee Fahlén Ronander, Camilla Läckberg & Filip Aladdin i Fjällbacka. Foto: Anders Nicander/SVT
Gina-Lee Fahlén Ronander & Filip Aladdin i Fjällbacka: Skulden. Foto: Anders Nicander/SVT

På gång

Gina-Lee Fahlén Ronander blir Erica Falck i nya Fjällbacka-serien

2026-09-09

Nu har inspelningen av "Fjällbacka: Skulden", den nya krim-serien baserad på Camilla Läckbergs älskade Fjällbacka-universum, startat. Gina-Lee Fahlén Ronander gör den numera ikoniska rollen som true crime-författaren Erica Falck, medan Filip Aladdin spelar hennes make, polisen Patrik Hedström. Fjällbacka: Skulden produceras av Creative Society i en samproduktion med SVT och Film i Väst.

När kvarlevorna efter Ericas barndomsvän Sara hittas, 20 år efter hennes försvinnande, väcks det gamla fallet till liv som plågat orten i decennier. Patrik leder utredningen samtidigt som Erica dras allt djupare in i mysteriet. Hennes egna minnen från kvällen då Sara försvann börjar göra sig påminda och väcker både frågor och skuldkänslor. I sin jakt på sanningen börjar Erica ifrågasätta polisens tidigare utredningsarbete, som leddes av Patriks mentor och vän. Det leder till svåra påfrestningar i deras äktenskap. Hur högt får priset bli för att hemligheter, lögner och svek ska avslöjas och sanningen komma fram?

För Gina-Lee Fahlén Ronander är rollen som Erica Falck en ny rollfigur att ta sig an, efter tidigare roller i bland annat "En hederlig jul med Knyckertz" och "Glaskupan". Hon har även en karriär som artist/låtskrivare under namnet Gina-Lee.

- Det är så oerhört lyxigt att få gestalta en karaktär som Erica, inte bara för att hon är älskad av så många, utan också för att hon har ett enormt stort hjärta och stundtals är lika gränslös som jag själv! säger Gina-Lee Fahlén Ronander och fortsätter:

- Har man familj känner man nog igen kampen mellan att vara en bra mamma och fru, och samtidigt behålla sig själv. Det är just den dubbelheten som gör henne så rolig och relaterbar att spela. Jag är så tacksam över att få visa publiken min tolkning av henne.

Filip Aladdin är medlem i det Göteborgsbaserade konstkollektivet KonstAB, som bland annat har satt upp föreställningar på Stadsteatern och Folkteatern i Göteborg samt Dramaten i Stockholm. Han har arbetat både framför och bakom kameran och långfilmsdebuterade 2023 som manusförfattare och regissör med "Vernissage hos Gud", tillsammans med Ossian Melin.

Camilla Läckberg är en av Sveriges mest lästa och internationellt framgångsrika författare. Hennes böcker har sålt i över 40 miljoner exemplar i mer än 60 länder och översatts till 38 språk. Fjällbacka-böckerna hör till hennes mest älskade verk.

- Jag är så otroligt spänd på att se Fjällbacka komma till liv igen med Erica och Patrik i nya skepnader i en helt ny historia. Bakom produktionen står ett fantastiskt team, från kreatörer och skådespelare till alla som jobbar bakom kulisserna, och jag är övertygad om att det här kommer att bli en serie som publiken kommer älska.

"Fjällbacka: Skulden" regisseras av Lisa Farzaneh ("Glaskupan", "Beck", "Trolltider"). För manus svarar Jimmy Nivrén Olsson ("Slutet på sommaren") som huvudförfattare tillsammans med Jessika Jankert ("Forever", "Yani") samt Lovisa Milles ("Tordyveln flyger i skymningen", "Top Dog") som avsnittsförfattare.

Producent är Jenny Grewdahl och exekutiv producent är Kristoffer Graci för Creative Society. Exekutiv producent för SVT är Amna Maksumic.

Serien ingår i SVT:s New8-samarbete, vilket innebär att den kommer att visas i hela Norden samt Tyskland, Belgien och Nederländerna. Reinvent Yellow Sales svarar för den internationella distributionen.

Serien i sex avsnitt beräknas ha premiär 2027 på SVT Play och i SVT1.

Filip Aladdin & Gina-Lee Fahlén Ronander i Fjällbacka. Foto: Anders Nicander/SVT

Fjällbacka: Skulden

Liza Farzaneh

Under inspelningen av "Fjällbacka: Skulden"