Nyheter

Ny fokusrapport: Human in the Loop - AI and the Film Value Chain

Film i Väst

Ny fokusrapport: Human in the Loop - AI and the Film Value Chain

I denna fokusrapport som tar avstamp från rapportserien Public Film Funding at a Crossroads guidar Dr. Angus Finney oss genom de många underverk och utmaningar som AI för med sig till filmsektorn, och hjälper oss att navigera i dessa okända vatten med praktiska råd, användningsfall, branschinsikter – och en gnutta humor för att lätta upp stämningen.

För att kunna delta proaktivt i samtalet – både kring möjligheterna och utmaningarna – behöver vi sätta oss in i AI:s roll inom olika delar av filmens värdekedja. Det innebär att investera tid i att lära sig och förstå nya AI-drivna verktyg och arbetsflöden, många av vilka är omvälvande för etablerade processer.

Publikationen är på 123 sidor och uppdelad i 14 kapitel, som alla kan läsas fristående.

Läs rapporten här

Human in the Loop är en publikation riktad till chefer, beslutsfattare, kreatörer och finansiärer – både offentliga och privata – samt till den bredare film- och underhållningsindustrin. Arbetet är väl förankrat och sammanför Dr. Angus Finneys forskning och MBA-undervisning från de senaste tre åren vid Cambridge University, samt hans utbildnings- och mentorverksamhet vid British Film Institute, Den Danske Filmskole, Screen Ireland, Cine Regio och Film i Väst.

Rapporten är framtagen på uppdrag av CineRegio i samarbete med ALCA Nouvelle-Aquitaine, Ffilm Cymry Wales, Film i Väst, Flanders Audiovisual Fund, Pictanovo och MOIN Film Fund Hamburg Schleswig-Holstein.