På gång
Nio produktioner spelas in i Västra Götaland i höst
2026-10-07
Nio produktioner spelas in i Västra Götaland i höst
)
På gång
2026-10-07
Det är en intensiv inspelningshöst i Västra Götaland. Nio av Film i Västs samproduktioner spelas in i regionen under hösten, från nya svenska långfilmer och populära film- och serieuniversum till internationella samproduktioner. Inspelningarna skapar arbetstillfällen för filmarbetare och andra yrkesgrupper och bidrar till att stärka Västra Götalands position som filmregion.
Bland höstens produktioner finns tre nya filmer om Johan Falk, som återvänder till Göteborg efter mer än tio år. Den internationella storfilmen "If Love Should Die", regisserad av Mia Hansen-Løve med Renate Reinsve i huvudrollen, spelas in i regionen. Hösten bjuder också på Gustaf Skarsgårds regidebut "Kannibalen på Fårö" och Jakob Markys mörka komedi "Grand Final", med Henrik Mestad och Joel Spira i huvudrollerna. På dramaseriesidan återvänder "Hundarna" med en andra säsong och SVT:s nya serie "Fjällbacka: Skulden" spelas också in i höst. Därtill blir det filmen "La det swinge" om musikduon Bobbysocks, och en ny Sune-film. Ytterligare en produktion tillkommer, men presenteras vid ett senare tillfälle.
– Att så många produktioner väljer att spela in i Västra Götaland skapar arbetstillfällen och möjligheter för våra regionala filmarbetare och leverantörer. Det bidrar också till att utveckla kompetensen, stärka det kreativa nätverket och skapa långsiktiga värden för regionens filmbransch och näringsliv. Höstens inspelningar visar på bredden i de produktioner som väljer Västra Götaland, säger Kristina Börjeson, produktionschef på Film i Väst.
Den ikoniska karaktären Johan Falk återvänder till Göteborg efter mer än tio år. Inspelningen sker på flertalet platser runt om i stan, till exempel Åby Arena, Mölndals sjukhus och Karlatornet. Tre nya filmer spelas in i samarbete med TV4. Premiär sommaren 2027.
:quality(75))
Johan Falk
Pella Kågerman, Hugo Lilja & Richard Holm
Mia Hansen-Løves internationella drama med Renate Reinsve i huvudrollen. Filmen handlar om författaren och filosofen Mary Wollstonecraft och spelas delvis in i Västra Götaland; Gunnebo slott, Slottsskogen, Gathenhielmska huset och Ostindiefararen. Premiär 2027.
If Love Should Die
Mia Hansen-Løve
Gustaf Skarsgård långfilmsdebuterar som regissör med "Kannibalen på Fårö", som spelas in i regionen, framför allt Göteborg, på platser som krutrummet i Bastionen Carolus Rex och Gothenburg Film Studios. Premiär 2027.
)
Kannibalen på Fårö
Gustaf Skarsgård
En mörk komedi av Jakob Marky med Henrik Mestad, Joel Spira, Malin Crepin och Johan Rabaeus i några av rollerna. Filmen spelas in i Göteborg, bland annat på Stora Teatern, Antikhallarna, Västra Hamngatan och Musikens Hus. Premiär vintern 2027-28.
)
Grand Final
Jakob Marky
Den populära dramaserien Hundarna återvänder med en andra säsong. Inspelning runt om i Göteborg (till exempel Frivården Ullevi, Åby Arena, Café Gerd, Karlatornet) samt i Borås (Tingsrätten). Premiär våren 2027.
)
Hundarna
Lisa Linnertorp
SVT:s nya serie "Fjällbacka: Skulden" bygger på Camilla Läckbergs välkända Fjällbacka-universum. Inspelning i Fjällbacka och Trollhättan (bland annat i Film i Västs studio Fares). Premiär våren 2027.
:quality(75))
Fjällbacka: Skulden
Liza Farzaneh
"La det swinge" är en feelgood-film om mod, vänskap och om hur popmusik kan förändra en nation. Inspelning i Mölndal och Göteborg, bland annat på Scandinavium.
La det swinge
Per-Olav Sørensen
Den folkkära Sune återvänder i en ny film som spelas in i på flera platser i Västra Götaland. Tänkt premiär 2027.
En nionde produktion spelas också in i Västra Götaland under hösten. Mer information presenteras längre fram.
Bild i header från inspelningen av Fjällbacka: Skulden. Foto: Joel Lager, Film i Väst